Muinsuskaitsenädal Viimsis

6.-10. mai Rannarahva Muuseumis ja Viimsi Vabaõhumuuseumis

„Meie käed ja silmad on igal pool. Jõuame maa alla ja maa peale, tuppa ja õue.“

Teisipäev,  6. mai
Parkide päev

Aime Estna 389-M8831 v2ike

Foto: Aime Estna

Kolmapäev,  7. mai
Infopäev giididele ja reisikorraldajatele

Neljapäev, 8. mai
Mis maa all põnevat? Arheoloogiaalane õhtupoolik

Reede, 9. mai
Seened ja satikad puitmajade kallal

Reede, 9. mai
Muinsuskaitse aastaraamatu 2013 esitlus

Laupäev, 10. mai
Reheahi – kasutu ja kummaline või geniaalne?

Piiratud kohtade arvu tõttu vajalik eelnev registreerimine.
Lisainfo ja registreerimine: Kadi Karine, tel 56252517, kadi@rannarahvamuuseum.ee
Nädal toimub koostöös Muinsuskaitseameti ja Eesti Vabaõhumuuseumiga.

Loe edasi »

Rubriik Uudised |
15.04.2014

17. aprill kell 19:00 – reis ümber Kap Hoorni

plakat_haldreKapten Herkki Haldre purjereis ümber Kap Hoorni 100 aastat vanal kuunaril Tecla

Esimest korda peale 1949ndat aastat sõitis taaskord traditsiooniline ja ehtne, kaubalaevaks ehitatud purjelaev vanal viljaveomarsruudil üle Lõunaookeani ümber Kap Hoorni, nii nagu seda sajandeid tehti, kuid peale Panama kanali valmimist laevad enam nendes ohtlikes vetes ei seila – välja arvatud mõned hullud purjetajad. Kajsamoori kapten Herkki Haldre oli Hollandi kahemastilise kuunari Tecla meeskonnas sellel ohtlikul 7000-miilisel retkel Uus-Meremaast üle Vaikse ookeani, ümber Kap Hoorni kuni Urguaini. Praeguse seisuga on maailmas vähem kui 200 elusolevat inimest, kes on purje jõul ümber Kap Hoorni seilanud.

Jutuõhtu on tasuta, vajalik eelnev registreerimine!
Söögi ja joogipoolise eest hoolitseb muuseumi kohvik.
Uksed avatakse kell 18:00

Info ja laudade broneerimine meiliaadressil anu@rannarahvamuuseum.ee ja telefonil 6066941.
Õhtu pikkus ca 1,5 tundi.

Rubriik Uudised |
6.04.2014

Näitus Veelinnurahvas

Alates 29. märtsist 2014 saab Rannarahva muuseumis vaadata näitust „VEELINNURAHVAS.
Lennart Meri filmirännakud 1969-1988“. 2012. aastal soome-ugri rahvaste VI maailmakongressi kultuuriprogrammi koostatud näituse eestikeelne versioon ringleb Eestimaa muuseumides ning toob publikuni legendaarsete soome-ugri rahvaid tutvustavate dokumentaalfilmide sünniloo. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
1.04.2014

Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg.

Poster HõbevalgeimPühendatud president Lennart Merile.

Näitus tutvustab Eestis esmakordselt muistse Rävala maakonna näite varal meie esivanemate kõige kuulsusrikkamat ajajärku – 11. sajandi teist poolt ehk hilise rauaaja algusaega. Just tollal algas läänemeresoomlaste kaubanduses kõrgaeg, mis peegeldub muuhulgas meilt avastatud hõbeaarete ülisuures hulgas.

Näitus koosneb kolmest eraldi väljapanekust, millest esimene on peamiselt arheoloogiaalane ja räägib juba Lennart Merile südamelähedasteks olnud teemadest, ent jõuab ka perioodi, kuhu kirjanik oma raamatutes allikate nappuse tõttu ei jõudnud. Sellest ka nimi Hõbevalgeim. Eksponeeritakse kauneid ehteid ja seni peidus olnud aardeid.

Teine ekspositsioon kannab nime Kaupmeeste jäljed ja räägib viikingiaegsetest kaupmeestest ning kaubandussuhetest muu maailmaga. Näituse kolmas osa on osalusekspositsioon, kus publikul avaneb võimalus näituse temaatikaga tutvuda läbi erinevate mänguliste tegevuste.

Näitus on Rannarahva Muuseumis avatud alates 29. märtsist.

Pressiteade. Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg.

Rubriik Uudised |
27.03.2014

UUS! Raamat “Stopp” Piiritsoon

Kaas_fragmentRannarahva Muuseumil valmis 2013. aastal näitus Stopp! Piiritsoon, kus käsitletakse üht Eesti randluse ajaloo valulikuimat tahku ehk Nõukogude okupatsiooni aegset karmi piirirežiimi ja sellega seotud probleeme.

Nüüd on näitusel olev pildi- ja tekstimaterjal jõudnud ka kaante vahele ja valminud on samanimeline trükis. Kuna Nõukogude piiritsooniga seonduvat on siiani kirjasõnas üpris vähe kajastatud, siis annab antud teos kokkuvõtliku ülevaate sellest kuidas piiritsoon tekkis, mida endaga kaasa tõi, milline oli eluolu piiritsooni sees ja kuidas mõjutas seal elavate inimeste igapäevaelu. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
21.03.2014

Raamat-pildialbum PRINGI

PringiKaunis pildiraamat on oma sisult aednik Gustav Sennase tagasivaade oma kodukohale ja elule mereäärses Pringi külas, Pringi suvemõisas. Sõnadest suurem roll on sedakorda fotodel – pildialbumina vormistatud kinkeraamat lubabki jutustada just piltidel, ajaloolistel ja tänapäevastel. Tähelepanelik lugeja saab aru, et tegelikult on igal fotol ka palju sügavam tähendus, kui esmapilgul paistab. Igaüks neist kannab endas mälestuse ilu – olgu see siis tänaseni säilinud nurgake Gustavi lilleaiast, vanad kirjad, luitunud pärlikee või kõpskingad. Pringi mõisa endiste aegade uhkust kannavadki tänaseks edasi vaid üksikud säilinud esemed ning aednikuhärra lilleaed ja kodumaja, kus mälestusi au sees hoitakse. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
2.10.2013

Kes ei planeeri, see kavandab kaost!

Kaas_webSellepärast me kõik planeerime. Ja paneme oma plaanid kirja arvutitesse ja nutitelefonidesse. Sest seal on nad kindlas kohas ega kao kuhugi, sest internet ja infotehnoloogia ei puhka kunagi…
Aga kui äkki puhkavad, siis on kõik meie plaanid kadunud! Sellepärast anna internetile ise puhkust ja vali järgmise aasta kalendriks Puhkepäevaraamat!

Puhkepäevaraamat on päris. Päriselt. Ruth Huimerind tegi. Paberist ja köidetud ja puha. Rannarahvas andis välja. Ja ilus on Puhkepäevaraamat veel pealekauba! Tegelikult isegi väga ilus. Jüri Lõun palendas. Ja piltide juures on mõtted ka. Rein Pakk kirjutas need sinna. Ja Sina lisa enda omad. Ja kui Sa just pliiatsit ei kasuta, siis ei kustu need peaaegu kunagi.

Puhka digijalga, vali Puhkepäevaraamat 2014!
Müügil Rannarahva Muuseumis ja Viimsi Vabaõhumuuseumis. Hind 18€
Soovi korral on võimalik tellida ka meie e-poest aadressil: www.rannarahvamuuseum.ee/e-pood

Postiga saadame, kui soovi avaldate meilil thea@rannarahvamuuseum.ee

Loe edasi »

Rubriik Uudised |
25.08.2013

Näitus „Stopp! Piiritsoon“

Stopp! PiiritsoonRannarahva Muuseumi näitus „Stopp! Piiritsoon“ räägib sellest, kuidas rannarahvas merest 50 aastaks lahku löödi. See on lugu Eestimaa rannarahva elust nõukogude impeeriumi piirijoonel ning pilguheit rannakülade saatusele peale Eesti Vabariigi okupeerimist 1940.aastal.

„Randlased, kes on oma pika ajaloo vältel olnud välismaailmale kõige avatum osa Eesti elanikkonnast, jäid oma eluringiga otse raudse eesriide hammasrataste vahele ja suur osa nende traditsioonilisest kultuurist on jäänud pelgalt ajaloomälestiseks,“ tutvustas Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen värskelt avatud näitust.

„Pärast Eesti okupeerimist jäid kõik saared, kogu Põhjarannik ja enamus Lääne-Eestit 20. km ulatuses merest range militaarkontrolli all. Vaba mereleminek keelati. Paadid veeti kordoni juurde traataia taha ja kasutada tohtis neid ainult piirivalve loal. Sealsamas, eraldi panipaigas luku taga, pidid seisma ka aerud, tullid ja purjed. Rannaküladesse kerkisid kordonid, merele minekule seati piirangud, ehitati piiluripunkte ja vaatetorne, rajati aedasid ja kontrollpunkte,“ rääkis Maivi Kärginen. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
5.07.2013

Raamat! Kourdumehed, pitskleidid ja meremiinid – mitmepalgeline Naissaar

Tallinna lähedal meres asub üks tähelepanuväärne saar, Naissaar, mis on tavaliselt tuntud eelkõige tänu erinevatest ajalooperioodidest pärit militaarmälestistele. Vähem teatakse aga, et lisaks sõjaväelastele elas sellel looduskaunil saarel ka palju tsiviilelanikke.

Naissaarel elanud kalurite ning lootside kogukonda on aja jooksul Naissaarelt korduvalt minema saadetud. Elanikkond pidi taganema sõjaväeliste vajaduste ees. Ometigi tuldi Naissaarele ikka ja jälle tagasi ja 19. sajandi lõpul oli Naissaare kogukond tõusnud oma elatustasemelt linnakodanikega samale pulgale. Saarel räägiti rootsi ja eesti keelt, rahvas oli jõukas ning edumeelne. Naised ostsid Tallinnast kauneid kleite, majad ehitati viimase moe järgi ümber ja paljud naissaarlased omandasid endale hea hariduse kas Eestis või välismaal. Esimene maailmasõda tõi kaasa sundevakueerimise ning Eesti Vabariigi ajal tuli eluga uuesti alustada. Saar oli tugevalt Tallinnaga seotud, kultuurielu aktiivne, seal tegutses kaks kooli ja vahetult enne II Maailmasõda valmis uus kabel. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
1.02.2013

Nurme tee 3
Pringi küla
Viimsi vald
74011 HARJUMAA
info@rannarahvamuuseum.ee
Tel / faks 6066 941