27. september UBINAPÄEV

Ubinapäev plakatUbinapäev tuleb igal aastal sama kindlalt nagu sügis – vägeva sügisese laada ning õunateemaliste tegevustega. Mahlapressimisele lisaks on soovijatel seekord võimalus avada oma isiklik kodukohvik või tulla naabrga rinda pistma õunagrillimises.

Traditsiooniliselt on Ubinapäeva keskmeks SUURED MAHLATALGUD. Kõigi soovijate õunad pressib kohapeal tervislikuks mahlaks Hiiumaalt kohale vurav suur mahlapress. Teil jääb üle ainult õunad kotiga kohale tuua ja kaasa võtta ka mõni suuremat sorti nõu, millega mahl kenasti koju transportida. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
9.09.2014

6.-10. oktoobril Rock’n Roll ja lehesadu

20131207_77421-710x463Sellel sügisel kutsub Rannarahva Muuseum koostöös Sõltumatu Tantsu Ühendusega koolilapsi osa saama kirevast lehetantsust. “Rock’n Roll ja lehesadu” on multimeediaetendus, kus külalised on nii vaatajad kui osalejad. Kõik on oodatud Viimsi Vabaõhumuuseumisse osalema ja avastama, et lehtedes tantsimine annab lisaks vabadustundele ka küllaga energiat ja vastupandamatu soovi liikuda ja hullata.

“Rock’n Roll ja lehesadu” on lugu armastusest ja inspiratsioonist, mänguline ja interaktiivne rännak, mis avab ukse unistuste ja vabaduse maailma.

Koreograafia/esitus: Hendrik Lebon, Kaja Lindal
Etendused toimuvad 06.-10.oktoobril Viimsi Vabaõhumuuseumis. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
2.09.2014

Rannarahva näitus Eesti Vabaõhumuuseumis

Näitus 10590562_887231854639218_7020041216376879397_nMutt, nott, natt, pilk ja peru – mitte midagi ei saa aru

on pilguheit randlaste põnevate nimedega kalapüügivahenditele läbi pisikese huumoriprisma. Maamees võis end omal ajal tunda täitsa võõramaalasena kui rannakülla sattununa räägiti västardest, kessidest, tooseraudadest ja muudest imelikest asjadest. Kes aga näituse üle kaeb, siis teab, et rannanaise pilguheit võib sind sõna otseses mõttes jalust rabada.

Rannarahva Muuseumi näitust saab vaadata septembri lõpuni Eesti Vabaõhumuuseumi Pulga talus. Näituse koostas Maivi Kärginen.

Rubriik Uudised |
8.08.2014

Näitus suurest põgenemisest läände

paadipogenikud_SOV_B612145-31Minna ei taha, kuid jääda ei saa
Näitus paadipõgenikest

Teise maailmasõja lõpuaastail lahkus Eestist tohutu hulk inimesi, erinevatel andmetel 70 000 – 100 000 hinge. Sõja ajal ei ajanud inimesi läände mitte soov parema elu järele, vaid põgeneti sõna otseses mõttes ellujäämise nimel. Kõik mäletasid liigagi hästi 1941. aasta küüditamist ja esimese nõukogude okupatsiooniga kaasnenud terrorit. Enamik minejaist ei kavatsenud lahkuda igaveseks, vaid lootis juba mõne kuu pärast kodumaale naasta. Kahjuks ei näinud paljud põgenikud Eestit enam kunagi. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
1.08.2014

Tootesari „Hõbevalgeim“

IMG_0500Laulupeo eel on Rannarahva muuseumis valminud Eestimaiste muinasaarete ainetel loodud tootesari Hõbevalgeim, kuhu kuuluvad sõbad, särgid, rätid ja hõbeehted. Tootesarja inspiratsiooniks on näitus „Hõbevalgeim. Rävala kõrgaeg“, mis kõneleb meie esivanemate kuulsusrikkast minevikust ja majanduslikust kõrgajast.

Näitusest inspireeritud toodetel kasutatud motiivid on laenatud Eestimaa mullast avastatud viikingiaegsetelt aarde- ja ehteleidudelt: muuhulgas sõlgedelt, rinnanõeltelt, Araabia müntidelt ja ripatsitelt. Hõbevalgeima sarja esemetesse on peidetud eestlaste IMG_0545muinasaegne vägi ja rikkus – meie hõbevalgeim minevik. Sümbolid ja motiivid on aaretelt sõbadele ning ehetele jõudnud loovagentuuri Pult kaasabil, koostööd on tehtud mitme Eestimaa tootjaga. Nii said koos Ellu Sallidega teoks kaunid sõbad, mida saab kanda nii soojaandva õlasallina, kui ka kauni voodikattena.

Hoidkem neid sümboleid, kui märke meie muistsest rikkusest usus ja teadmises, et uus kõrgaeg on taas tulekul.
Kanname uhkusega!

Rubriik Uudised |
30.06.2014

Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg.

Poster HõbevalgeimPühendatud president Lennart Merile.

Näitus tutvustab Eestis esmakordselt muistse Rävala maakonna näite varal meie esivanemate kõige kuulsusrikkamat ajajärku – 11. sajandi teist poolt ehk hilise rauaaja algusaega. Just tollal algas läänemeresoomlaste kaubanduses kõrgaeg, mis peegeldub muuhulgas meilt avastatud hõbeaarete ülisuures hulgas.

Näitus koosneb kolmest eraldi väljapanekust, millest esimene on peamiselt arheoloogiaalane ja räägib juba Lennart Merile südamelähedasteks olnud teemadest, ent jõuab ka perioodi, kuhu kirjanik oma raamatutes allikate nappuse tõttu ei jõudnud. Sellest ka nimi Hõbevalgeim. Eksponeeritakse kauneid ehteid ja seni peidus olnud aardeid.

Teine ekspositsioon kannab nime Kaupmeeste jäljed ja räägib viikingiaegsetest kaupmeestest ning kaubandussuhetest muu maailmaga. Näituse kolmas osa on osalusekspositsioon, kus publikul avaneb võimalus näituse temaatikaga tutvuda läbi erinevate mänguliste tegevuste.

Näitus on Rannarahva Muuseumis avatud alates 29. märtsist.

Pressiteade. Hõbevalgeim. Rävala hiilgeaeg.

Rubriik Uudised |
27.03.2014

UUS! Raamat “Stopp” Piiritsoon

Kaas_fragmentRannarahva Muuseumil valmis 2013. aastal näitus Stopp! Piiritsoon, kus käsitletakse üht Eesti randluse ajaloo valulikuimat tahku ehk Nõukogude okupatsiooni aegset karmi piirirežiimi ja sellega seotud probleeme.

Nüüd on näitusel olev pildi- ja tekstimaterjal jõudnud ka kaante vahele ja valminud on samanimeline trükis. Kuna Nõukogude piiritsooniga seonduvat on siiani kirjasõnas üpris vähe kajastatud, siis annab antud teos kokkuvõtliku ülevaate sellest kuidas piiritsoon tekkis, mida endaga kaasa tõi, milline oli eluolu piiritsooni sees ja kuidas mõjutas seal elavate inimeste igapäevaelu. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
21.03.2014

Raamat-pildialbum PRINGI

PringiKaunis pildiraamat on oma sisult aednik Gustav Sennase tagasivaade oma kodukohale ja elule mereäärses Pringi külas, Pringi suvemõisas. Sõnadest suurem roll on sedakorda fotodel – pildialbumina vormistatud kinkeraamat lubabki jutustada just piltidel, ajaloolistel ja tänapäevastel. Tähelepanelik lugeja saab aru, et tegelikult on igal fotol ka palju sügavam tähendus, kui esmapilgul paistab. Igaüks neist kannab endas mälestuse ilu – olgu see siis tänaseni säilinud nurgake Gustavi lilleaiast, vanad kirjad, luitunud pärlikee või kõpskingad. Pringi mõisa endiste aegade uhkust kannavadki tänaseks edasi vaid üksikud säilinud esemed ning aednikuhärra lilleaed ja kodumaja, kus mälestusi au sees hoitakse. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
2.10.2013

Näitus „Stopp! Piiritsoon“

Stopp! PiiritsoonRannarahva Muuseumi näitus „Stopp! Piiritsoon“ räägib sellest, kuidas rannarahvas merest 50 aastaks lahku löödi. See on lugu Eestimaa rannarahva elust nõukogude impeeriumi piirijoonel ning pilguheit rannakülade saatusele peale Eesti Vabariigi okupeerimist 1940.aastal.

„Randlased, kes on oma pika ajaloo vältel olnud välismaailmale kõige avatum osa Eesti elanikkonnast, jäid oma eluringiga otse raudse eesriide hammasrataste vahele ja suur osa nende traditsioonilisest kultuurist on jäänud pelgalt ajaloomälestiseks,“ tutvustas Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen värskelt avatud näitust.

„Pärast Eesti okupeerimist jäid kõik saared, kogu Põhjarannik ja enamus Lääne-Eestit 20. km ulatuses merest range militaarkontrolli all. Vaba mereleminek keelati. Paadid veeti kordoni juurde traataia taha ja kasutada tohtis neid ainult piirivalve loal. Sealsamas, eraldi panipaigas luku taga, pidid seisma ka aerud, tullid ja purjed. Rannaküladesse kerkisid kordonid, merele minekule seati piirangud, ehitati piiluripunkte ja vaatetorne, rajati aedasid ja kontrollpunkte,“ rääkis Maivi Kärginen. Loe edasi »

Rubriik Uudised |
5.07.2013

Nurme tee 3
Pringi küla
Viimsi vald
74011 HARJUMAA
info@rannarahvamuuseum.ee
Tel / faks 6066 941