Viimsi Vabaõhumuuseum

Avaleht

Näitus Piirideta meri

Piirideta meri29. märtsil avati Rannarahva muuseumis merekultuuriaastale pühendatud näitus Piirideta meri. Näitus räägib Soome lahest kui rahvaste, kaupade, eri kultuuride ja ideede liikumiskohast.

Soome lahel on sõidetud aastatuhandeid ning lisaks inimestele ja kaupadele on veeteid mööda liikunud ka ideed ning kultuur. Ülemeresuhted on vorminud meie rannakultuuri, püsides keeles, kohanimedes, geenides ja väärtushinnangutes.
Aastasadade jooksul on taudid ja sõjad ajutiselt teinud Soome lahe randade vahelise läbikäimise keeruliseks. Riigivõimud on püüdnud talupoegade liikumisele merel piiranguid seada. Suhtlus on aga alati taastunud. Vaba meresõidu suutis pooleks sajandiks halvata alles nõukogude piirirežiim.

Näitus Piirideta meri avab mere mõju piirideülese ühendajana. Meri on olnud nii elatusallikas kui pagemistee ning ametliku ja salajase kaubanduse sõlmpunkt.

Külastajal avaneb võimalus „seilata“ Soome lahel. Tutvuda, millega merel sõideti, millist kaupa vahetati ja kuidas see mõjutas randlaste igapäevaelu. Avastada väikesaarte eriskummalisi maailmaid ja astuda sisse Malusi saare kõrtsi ning kaeda neid, kes üle mere liikusid. Kõrtsis on portreteeritud tüüpilisi randlasi, kelle jaoks meri on olnud nii rõõmu kui mure allikaks.

Tule ja avasta Soome lahe kadunud maailm.

Fotosid näituse avamisest vaata Õhtulehe galeriist (Küllike Rooväli)

Rubriik Määratlemata | Kommenteerimine suletud
10.04.2016

Kommenteerimine on suletud.