Viimsi Vabaõhumuuseum

Ootame mälestusi piiritsoonist

Ootame mälestusi piiritsoonist

Nõukogude aeg on jäänud inimeste mälestustesse muu hulgas ka oma rangete piiritsooni seadustega. Oli ju Eesti merepiir ühtlasi Nõukogude Liidu välispiiriks ja seetõttu turvareeglid eriti karmid.

Kuna ajalool on komme kiirelt kaduda, nii inimeste mälestustest kui ka materiaalsest maailmast, siis kogub Rannarahva muuseum piiritsooni teemalisi mälestusi, esemeid ja fotosid.

Ootame kõikide mälestusi!

Näiteks piiritsooni elanike, piirivalvurite, juhuslike külastajate ning turistide omi. Olulised on nii igapäeva elu kirjeldused kui ka meenutused meeldejäävatest juhtumistest. Eriti ootame infot selle kohta, kus täpsemalt piirivalve kontrollpunktid paiknesid, kuidas mõjutasid piirangud kohalike elu ja millisel viisil piirangutest mööda hiiliti.

Esemetest ootame piiritsooni lubasid, muid piiritsooniga seotud dokumente (näiteks õpilaspiletid, merelemineku load), piirivalvuritega seotud esemeid, piirivalve kordonite sisustust. Oodatud on ka sildid, mis keeluala alguses paiknesid (Stopp! Piiritsoon!).

Fotodest ootame kujutisi, kus peal piiritsoonile iseloomulikke elemente. Näiteks: paadid okastraataia taga, piirivalvurid saabuvaid paate kontrollimas, piirivalve kontrollpunktid ja piirivalvurid, piiritsooni saabuvate busside kontrollimine, igapäevaelu piiritsoonis, kordonite välis ja sisevaated, jne.

Mälestused ja info esemete ning fotode kohta palume saata aadressil teadus[ät]rannarahvamuuseum.ee. Alati on võimalik meie juurest ka läbi astuda.